ZOO Safari Borysew 17km

Ogród Zoologiczny Zoo Safari Borysew to wyjątkowe miejsce w samym centrum Polski, w województwie łódzkim, w pobliżu Poddębic.

Tu staniesz twarzą w twarz z dzikimi zwierzętami z całego świata! Ciekawostką jest, iż w Zoo Safari można spotkać zwierzęta z 5 kontynentów, zarówno te groźne, jak złote i białe tygrysy bengalskie, białe lwy czy puma oraz zwierzaki łagodne, np. antylopy, strusie, zebry czy żółwie. Jest też foka o imieniu Dawid.

Jak już mowa o łagodnych zwierzątkach, trzeba wspomnieć o mini zoo.

Zamek w Uniejowie – 16 km

Zamek w Uniejowie – jeden z głównych zabytków Uniejowa.

Wybudowany został w latach 1360–1365 na miejscu starej fortalicji drewnianej, zniszczonej podczas najazdu Krzyżaków na miasto w 1331. Inicjatorem budowy zamku był abp gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki, jeden z najbliższych współpracowników króla Kazimierza Wielkiego.

Zalew Jeziorsko

Zbiornik zaporowy na Warcie, największy akwen i zbiornik retencyjny w regionie łódzkim, o powierzchni 42,3 km² i pojemności 202,8 mln m³. Zalew wybudowano w 1986 roku w celu regulacji przepływów rzeki i nawadniania użytków rolnych, ponadto spełnia funkcje rekreacyjne i energetyczne. Południowa część zbiornika stanowi Rezerwat ornitologiczny „Jeziorsko”.

Zabytkowy Kościół w Siedlątkowie 2km

Na końcu wsi, w odległości ok. 50 m od korony wału zaporowego i falochronu, stoi kościół św. Marka Ewangelisty, wzniesiony po 1683 r. z kamienia polnego i cegły na miejscu wcześniejszego drewnianego z 1497 roku, ufundowanego przez właścicieli Siedlątkowa, rodzinę Ubyszków.

W podziemiach kościoła pochowano ciało powstańca z 1863 r. – Adama Bolesława Jabłkowskiego h. Wczele, ur. w 1837 r. w Siedlątkowie, który zginął 9 lutego 1863 r. koło Rudnik w walce z kozakami. W latach siedemdziesiątych XX w. kościółek w Siedlątkowie miał zostać rozebrany i przeniesiony w inne miejsce z powodu budowy zbiornika Jeziorsko. Ostatecznie zdecydowano pozostawić go na obwałowanym cyplu.

Trasy Rowerowe

Mnóstwo tras rowerowych rozsianych po całej okolicy.

 

Termy Uniejów – 16 km

W samym kompleksie termalno-basenowym można zażywać kąpieli w miejscowych leczniczych solankach. Obiekt dzieli się na strefy zewnętrzną i wewnętrzną. W tej pierwszej znajdują się basen rekreacyjny, pływacki, termalny i dziecięcy, brodzik dla maluchów, bufet wodny z zatoką otoczony rwącą rzeką, taras wypoczynkowy, wyspa jacuzzi i dwie zjeżdżalnie. We wnętrzu kompleksu mieszczą się basen leczniczy z leżakami i hydromasażami, basen rekreacyjno-dziecięcy ze statkiem pirackim i tężnia solankowa oraz restauracja.

Stary drewniany wiatrak w Siedlątkowie 2 km

Stary, dziś już zdewastowany wiatrak – koźlak jest budowlą drewnianą, wzniesioną w 2. połowie XIX w. w Zduńskiej Woli. W obecne miejsce został przeniesiony w 1902 r. Wiatrak pracował do 1954 r. W 1964 zdjęto śmigi, a w 1982 zainstalowano silnik elektryczny do napędu mlewników walcowych.

Stadnina koni Pasja w Popowie 3km

Bardzo mili właściciele, którzy bardzo kochają konie i pomogą w nauce jazdy konnej.

Rzeka Warta

Źródła Warty znajdują się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w Kromołowie (w kaplicy św. Jana Nepomucena). Pomiędzy miastem Warta a Skęczniewem tworzy zbiornik wodny „Jeziorsko”. Opuszczając ostatecznie wyżynę, obiera kierunek północny, niezmienny do wysokości miasta Koło, gdzie skręca na zachód, mija Konin i wpływa w Pradolinę Warciańsko-Odrzańską, tym samym kończąc swój górny bieg.

Pałac w Poddębicach i park zmysłów – 20 km

W centrum Poddębic znajduje się jedyny w województwie łódzkim park zdrojowy. Jest nim geotermalny Ogród Zmysłów nawiązujący formą do parków utworzonych w miejscowościach o charakterze uzdrowiskowym . A wszystko to za sprawą wydobywanej z głębokości dwóch kilometrów wody geotermalnej – poddębickiego złota o właściwościach leczniczych. Ogród składa się z pięciu części odpowiadających ludzkim zmysłom: wzroku, słuchu, węchu, dotyku i orientacji przestrzennej. Ogród to niezwykłe miejsce odpoczynku, zabawy, rekreacji ale także terapii i rehabilitacji na świeżym powietrzu z licznymi instalacjami wykorzystującymi wody geotermalne, wodnymi kaskadami, gniazdami muzycznymi, siedziskami zapachowymi, święcącymi na kolorowo fontannami, bujanymi ławkami, murem sensualnym, wiszącymi mostkami, ścianami wodnymi, grotą luster, mega kalejdoskopem itp. Przed wejściem do ogrodu stoi renesansowa brama przy której umieszczono tablicę informacyjną.

 

Znajdujący się w obrębie parku pałac to prawdziwa perła renesansu z 1610 roku. Powstał według projektu Jerzego Hoffmana za sprawą dziedzica Poddębic, wojewody rawskiego Zygmunta Grudzińskiego. Budowlę dokończył jego syn Stefan, starosta pilski i bolimowski. Na uwagę zasługuje pięciopiętrowa wieża, której wysokość to 17 metrów. Pełniła dawniej funkcję skarbca. Podczas prac konserwatorskich odnowiono elewację pałacu, loggię (1750 r.), herb Wysogotta Zakrzewskich i znajdujący się pod nim zegar słoneczny a także jego wnętrza, piwnice, dach, arkadowe krużganki. Aktualnie w odnowionym Pałacu mieści się Poddębicki Dom Kultury i Sportu.